Dátum: 2025 június 9. (hétfő) | Félix

hírek

NOSKÓ ERNŐ 80 ÉVES LETT

 

80 esztendős Noskó Ernő, az Újpest hétszeres bajnok labdarúgója, olimpiai aranyérmes, a mexikóvárosi játékokon győztes magyar válogatott tagja. Az ünnepeltet egykori játékostársai barátai és tisztelői szombaton Újpesten a Cérna-pályán köszöntötték.

 

Noskó Ernő 1945. május 26-án született Cserhátszentivánban. A négyéves kora óta a fővárosban élő egykori kőkemény fedezet, illetve jobbhátvéd 1958 és 1964 között a Vasas Izzóban nevelkedett. 

 

1964-ben igazolt hozzánk, a következő évben, március 14-én, Dorogon mutatkozott be az NB I-ben. A Népsport az 1965-ös idényértékelőben azt írta róla, hogy „Fokozatosan épült az együttesbe…”, míg a futballista így emlékezett: „Balfedezetet játszottam, később a négy–kettő–négyes felállásban a középhátvéd mellett beállóst.”

 

Előtte általában a Kuharszky Béla, Göröcs János, Bene Ferenc, Dunai Antal, Zámbó Sándor csatársor állt fel, és ennek is volt története: „Ha jól emlékszem, Kovács Imre vitt hátra jobbhátvédnek Káposzta Benő helyére. Legjobban a fedezetposztot kedveltem, mert volt területem játszani. Azt is szerettem, amikor beállósként beléphettem a játékba.” 

 

Noskó Ernő hétszeres magyar bajnok (1969, 1970 tavasz, 1970–1971, 1971–1972, 1972–1973, 1973–1974, 1974–1975), kétszeres MNK-győztes (1969, 1970). 

 

Az élvonalban töltött tíz idényéből csupán egyszer fordult elő, hogy nem állhatott dobogóra az Újpesttel.

 

Tagja volt 1969-ben a VVK-döntős, majd 1973–1974-ben a Bajnokcsapatok Európa-kupája elődöntőjébe jutott csapatnak.

 

Rendkívül büszke az 1968-as mexikói olimpián megszerzett aranyérmére: „Lakat Károly Novák Dezsőt állította jobbhátvédnek, és nekem azt mondta, vagyok annyira technikás és kemény, hogy a bal oldalon rendet tartok. Megtettem, mind a hat mexikói meccsen játszottam.”

 

Az A-válogatottban 1969. május 25. és 1971. november 14. között szerepelt, az utolsó kilenc meccsének mérlege nyolc győzelem, egy döntetlen. 

 

S hogy hogyan telt a nyolcvan év, arra is választ adott az nso.hu-n megjelent interjúban: „Egy pillanat alatt elszállt, de örülök, hogy egészséges vagyok, a fiammal kijárok az Újpest hazai meccseire. Mi kellene még?” 

 

Az ünnepeltet egykori játékostársai barátai és tisztelői szombaton Újpesten a Cérna-pályán köszöntötték. Az olimpiai bajnokot meghatotta az ünnepség.

 

„Nagyon jólesett Orbán Viktor miniszterelnök jókívánsága, és jó volt találkozni a régiekkel, Tóth Andrással, Nagy Lászlóval.” 

 

Az említett szombati ünnepségen korábbi csapattársa, Jakab János miniszterelnöki tanácsadó és a Nemzeti Sport főszerkesztője, a magyar futballhagyomány nagykövete, Szöllősi György adta át Noskó Ernőnek Orbán Viktor miniszterelnök ajándékát és köszöntő levelét, amelyből idézünk:

 

„Szeretném megköszönni Önnek, hogy a hatvanas-hetvenes évek klasszis védőjeként nagyban hozzájárult a lila-fehérek emlékezetes meneteléseihez a Bajnokcsapatok Európa-kupájától kezdve a Vásárvárosok Kupájáig, valamint jelentős szerepet vállalt abban, hogy a mexikói olimpián újabb bajnoki címet ünnepelhetett a magyar labdarúgás.” 

 

#hajrálilák

Képek

UTE Kiállítás című gallériából ízelítő

Videó

Ismét lesz nyári tábor a Csokonaiban

Részletek

Sportolj velünk az UTE szakosztályaiban!

UTE az utánpótlásért alapítvány - 1%

Mi az, amivel megőrizheted a gyermekeid egészségét?
Mi az, amivel segítheted olimpikonjaink felkészülését?
Mi az, amivel segítheted kedvenc klubodat?
Mi az, amit igyen adhatsz tavalyról?

UTE az utánpótlásért Adószám: 18165159-1-41